Saveti za zdravu kožu bez bubuljica

Živimo u dobu gde se pojava akni i bubuljica često shvata kao puki kozmetički problem. U ovom tekstu istražićemo dublje slojeve problema, različite vrste akni, uzroke pojave akni, i daćemo vam savete kako da ublažite akne, a možda ih i uklonite u potpunosti.

Akne odnosno bubuljice kako ih većina zove su veliki problem današnjice. Akne su češće kod tinejdžera ali pogađaju i odrasle, tako da nije ništa čudno ako imate 25 ili 35 ili 45 godina, a da vam i dalje izlazi po koja bubuljica.

Oni koji su suočeni s ovim izazovom znaju da je reč o mnogo više od površinskog problema na koži. Akne nisu samo crvene tačke na licu – one su nevidljivi teret koji nosimo sa sobom, često skriven ispod osmeha i samopouzdanja.

Da biste razumeli akne, morate prvo da saznate kako vaša koža funkcioniše. Koža je naš najveći organ. Ona ima važnu protektivnu ulogu, predstavlja neuroreceptorni organ, učestvuje u procesu termoregulacije, u sintezi vitamina D, deo je opšteg imunološkog sistema i ima bitnu estetsku ulogu.

Koža se sastoji od tri sloja, epidermisa, dermisa i hipodermisa. Na najpovršnijem sloju, epidermisu se nalaze otvori, koji se zovu pore, a unutar pora u dermisu se nalazi lojna žlezda koja luči ulje (masnoću koja vas često nervira). To ulje se zove sebum i ono služi za održavanje zdravlja kože. Lučenje sebuma je direkto povezano sa našim organizmom tj. hormonima, pa je često to jedan od načešćih uzroka akni na licu i telu.

Zašto nam se javljaju akne?

Razlozi su mnogobrojni i često složeni. Jedan od ključnih faktora je prekomerno lučenje sebuma, tog prirodnog ulja kože. Ovo može dovesti do hiperkeratinizacije i začepljenja pora, kao i stvaranja povoljnog okruženja za razvoj bakterija Cutibacterium acnes. Pored toga genetika igra veliku ulogu, kao i hormonalne promene tokom adolescencije, trudnoće ili menstrualnog ciklusa. Prehrambene navike, stres i upotreba određenih kozmetičkih proizvoda takođe mogu doprineti pojavi akni. Postoje takođe zdravstvena stanja kod žena kao što su insulinska rezistencija, policistični jajnici, poremećaj rada štitne žlezde i poremećaj polnih hormona koji takođe mogu biti skriveni uzrok akni na licu i telu.

Koje vrste akni postoje?

Akne nisu samo "jedna vrsta problema." Postoje različite vrste akni, od blagih do teških, svaka sa svojim karakterističnim crvenim tačkama, bubuljicama i ožiljcima. Akne se klasifikuju kao komedoni, papule, pustule, ciste i čvorovi, a svaka od njih ima specifične karakteristike i zahteva različite pristupe lečenju.

vrste akni i bubuljica

Saveti za zdravu kožu bez bubuljica

1. Ne cedite bubuljice

Koji god oblik akni da imate ono što se nikako ne preporučuje je ceđenje istih, zato što se u svakoj toj bubuljici nalaze nakupljene bakterije, koje vi ćeđenjem možete da raznesete po ostalim zdravim delovima kože.

2. Pravilna higijena lica za kožu sa aknama

  • Takođe se ne preporučuje korišćenje agresivnih čistača tj. umivalica koje isušuju kožu, jer one mogu da pogoršaju stanje akni.
  • Nakon umivanja savetujemo da se brišete papirnim maramicama (u Dm-u i Lidl-u postoje jeftine kozmetičke maramice).
  • Potrebno je da menjate jastučnicu dva puta nedeljno, a ako mirno spavate, dovoljno je samo da okrenete stranu jastuka koju niste koristili.
  • Savetujemo umivanje mlakom vodom, nikako vrelom.

3. Pravi izbor kozmetike za kožu sa aknama

  • Ne savetujemo vam korišćenje teške šminke, ako je moguće umesto pudera stavljajte bb ili cc kremu.
  • Kozmetiku nemojte da birate na osnovu toga šta prija vašoj drugarici, ili nekom influenseru na mrežama. Većina influensera preporučuje proizvode za koje su plaćeni da rade marketing. Svi smo različiti, ono što prija meni ne mora da znači da će prijati i vama.
  • Obavezno koristite neku gel kremu ili emulziju za hidrataciju, i aknoznoj koži je potrebna hidratacija.

4. Ishrana koja ublažava akne

  • Ukoliko ste osoba koja jede mnogo slatkiša ili slanih grickalica, pokušajte da ih smanjite. Veštački šećeri su često uzrok skoka glukoze u krvi i insulina, koji su direktno povezani sa pojavom akni. Aditivi koji se nalaze u slanim grickalicama i različita ulja u kojem su spremane grickalice takođe utiču na pojavu akni na licu i telu. Zamenite loše grickalica sa nekom zdravijom varijantom, a jednom nedeljno možete da se častite sa nečim nezdravim.
  • Mlečni proizvodi su direktno povezani sa pojavom akni, zbog faktora rasta koje sadrže, tako da je naša preporuka da mleko zamenite biljnim mlekom, a da sireve, pavlaku i sl. smanjite. Sojino mleko takođe može urokovati akne, tako da njega izbegavajte.

Kako da izabereš stručnog kozmetičara?

Najvažnije je da izaberete pravog kozmetičara koji će vas razumeti i koji će vam pomoći u odabiru kućne nege i tretmana. Kada budete birali kozmetičara pogledajte recenzije salona na Google nalogu, pogledajte slike na instagramu, neke radove pre i posle, ukoliko postoji video material, poslušajte šta kozmetičar priča, i tek onda izaberite.

Lečenje akni često zna da potraje i po nekoliko meseci, zato je važno da osoba sa aknoznom kožom sluša savete svog kozmetičara i pridržava se istih.

Mi u Star Dermacare studiju imamo dugogodišnje iskustvo u rešavanju problematične aknozne kože. Mnogo devojaka i dečaka je došlo sa problemom koji smo uspešno rešili.

Kod nas su konsultacije besplatne, tako da se prilikom konsultacija prvo upoznajemo sa vama, vašom kožom i vašim celokupnim zdravstvenim stanjem.

Tek kada pregledamo vašu kožu, u dogovoru sa vama biramo najbolji tretman za vaše trenutno stanje akni.

Ukoliko imate bilo kakve nedoumice ili pitanja u vezi nege kože možete nam se uvek javiti, rado ćemo vam pomoći.

Imamo redovne popuste i akcije na naše tretmane.

Pogledajte tenutne akcije